Skąd się bierze łupież

Najczęstszą i najbardziej znaną formą łupieżu jest ten występujący na skórze głowy, który związany jest z gruczołami wokół korzeni włosów. Oprócz łupieżu na skórze głowy wyróżnia się również łupieże występujące na ciele. Do tej grupy zalicza się: łupież pstry, rumieniowy, biały, czy łupież różowy (Gilberta). Mają one kilka podobnych cech charakterystycznych, jednak specjalista nie powinien mieć problemu ze zdiagnozowaniem właściwych objawów.

Łupież różowy

Łupież różowy nazywany jest również łupieżem Gilberta, ponieważ to właśnie on po raz pierwszy opisał tę chorobę w 1860 roku, jednak była ona znana już wcześniej. Do powstania choroby może dojść w każdym momencie życia, jednak grupą najbardziej narażoną na zachorowanie są kobiety i dzieci, w przedziale wiekowym między 10 a 35 lat. Choroba ta dotyczy około 2% pacjentów z problemami dermatologicznymi. Wieloletnie obserwacje wskazują, że nasilenie objawów łupieżu występuje jesienią i wiosną, jednak nie stanowi to warunku.

Czytaj: http://zwalczlupiez.net.pl/ – Portal na temat łupieżu

Przyczyny łupieżu

Przyczyny powstawania łupieżu Gilberta nie są dokładnie znane, ale jego powstawaniu przypisuje się obecność wirusów HHV-6 oraz HHV-7. Wirusy te należą do rodziny herpeswirusów i są najbardziej rozpowszechnionymi patogenami ludzkimi, które nie powodują chorób u ludzi z prawidłowo działającym układem immunologicznym. Stąd też łupież często pojawia się po przebytej chorobie, gdy układ odpornościowy jest jeszcze osłabiony. Choroba ta nie ma podłoża zakaźnego i u większości pacjentów nie pojawia się ponownie.

Objawy łupieżu

Łupież różowy pojawia się na ciele nagle w postaci zmian skórnych, najczęściej na rękach oraz na tułowiu w okolicach żeber, brzucha oraz na plecach, a więc w miejscach zakrywanych ubraniem. Obszary wystawiane na działanie słońca zazwyczaj nie są objęte zmianami. Choroba najczęściej omija miejsca pokryte włosami. Objawy mogą się utrzymywać do 6-8 tygodni, a następnie same znikają.

Łupież Gilberta diagnozuje się na podstawie obserwacji zmian, które charakteryzują się różową lub łososiową barwą oraz mogą się złuszczać. Zmiany wtórne mają znacznie bardziej nasilony charakter i z reguły pojawiają się po około dwóch tygodniach, jednak niekiedy ich wykwit może trwać nawet 12 tygodni. Ze względu na morfologię, choroba ta często mylona jest np. z grzybicą skóry, więc konieczne jest wykluczenie innych, podobnych w objawach chorób.

Leczenie łupieżu

Pierwszym krokiem po zaobserwowaniu zmian jest wizyta u dermatologa, która pozwoli na rozpoznanie jednostki chorobowej. Podczas wielu badań, mających na celu wyleczenie pacjenta, stosowano acyklowir, erytromycynę oraz azytomycynę, jednak nie dało to pożądanych skutków. Pozytywne efekty przynosiło naświetlanie zmian skórnych promieniami UVB, jednak nie przyjęło się to do codziennej praktyki.

W związku z samoistnym ustępowaniem choroby, nie stosuje się specjalistycznego leczenia. Gdy objawom towarzyszy swędzenie (najczęściej po zgrzaniu i spoceniu się ciała), wprowadza się leczenie objawów, polegające na natłuszczaniu skóry oraz przyjmowaniu doustnych leków antyhistaminowych, które są stosowanie w przypadku alergii.

4 thoughts on “Skąd się bierze łupież

  1. […] Łupież jest chorobą, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Jednak podkreśla się, że w głównej mierze pojawia się on u osób będących w okresie pokwitania lub starszych (powyżej 21. roku życia). Schorzenie to często nasila się w pewnych momentach, szczególnie w zimie, w trakcie okresu grzewczego, kiedy to skóra jest bardziej podatna na wysuszenie. […]

  2. Łupież przede wszystkim zaczyna się u mnie jesienią i mam go praktycznie przez całą zimę. A najlepsze jest to, że nie jest to praktycznie wcale związane z tym, że noszę czapkę. Łupież pojawia się niezależnie od tego czy ją założę, czy nie.

  3. Już przestańcie ludziom mącić w głowach i pisać, że łupież pojawia się z powodu wirusów. Najczęściej występujące przyczyny łupieżu to właśnie brak higieny i przetłuszczone włosy. Nadmiar łoju zatyka pory, skóra nie może oddychać i pojawia się łupież. Dlatego bez przesady.

  4. Mój łupież pstry pojawił się kiedy nie dbałam zbytnio o włosy. Swędziała głowa, ja to drapałam i grzyb rozniósł się na całej głowie. Teraz łykam sterydy, aby zwalczyć objawy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

85 + = 88