Objawy Zaćmy – Jak rozpoznać zaćmę?

Zaćma jest postępującym mętnieniem soczewki oka, która w większości przypadków wynika z naturalnego starzenia się organizmu, chociaż zdarzają się także przypadki katarakty wrodzonej. Na szczęście dzięki postępowi medycyny można liczyć na stosunkowo szybkie pozbycie się tejże groźnej w skutkach choroby oczu. Gdy atakuje zaćma operacja to sposób na przywrócenie ostrości widzenia. Jakie są objawy zaćmy? Co sprawia, że choruje na nią coraz więcej osób?

Czym jest katarakta?

Katarakta, czyli inaczej zaćma, jest chorobą występującą głównie u osób po sześćdziesiątce, ale coraz więcej przypadków notuje się także u młodszych osób, a nawet u niemowląt, gdzie do czynienia mamy z zaćmą wrodzoną. Z kolei zaćma wtórna jest powikłaniem po przeprowadzonej operacji usuwania zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Do takiej sytuacji może dojść nawet po kilku tygodniach od przeprowadzenia operacyjnego usunięcia zaćmy. U niektórych osób choroba ta rozwija się na przestrzeni kilku miesięcy, a czasem nawet kilku lat. W efekcie chorzy uskarżają się na pogorszenie widzenia.

Objawy zaćmy

Dzięki temu, że soczewka jest z obu stron wypukła, jest w stanie skupiać promienie świetlne na siatkówce, co pozwala cieszyć się wysokiej jakości ostrością widzenia. Jednakże wraz z upływem czasu, soczewka staje się coraz mniej przezroczysta i traci elastyczność, czego skutkiem jest coraz gorsze widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. Jeśli dojdzie do pogorszenia widzenia, to zwykle sięga się po okulary, jednakże przyczyną tego zjawiska może być zaćma – wówczas nawet najmocniejsze szkła okazują się być niewystarczającym rozwiązaniem. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie sztucznej soczewki. Więcej o objawach zaćmy na stronie: http://chorobazacma.net.pl/zacma/objawy-zacmy/

Do objawów zaćmy zalicza się niewyraźne widzenie oraz coraz mniej ostry obraz, nawet po zastosowaniu najsilniejszych szkieł okularowych. Chorym jasne kolory wydają się ciemniejsze, lepiej widzi im się o zmroku oraz podczas pochmurnych dni. Przy rozwijającej się katarakcie pojawiają się olśnienia w jasnym świetle dziennym, a z czasem nawet widzenie w nocy czy w zacienionych pomieszczeniach staje się wręcz niemożliwe.

Operacja na zaćmę

Aby poprawić ostrość widzenia, konieczne jest leczenie zaćmy, które polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepianiu sztucznej. Z operacją nie ma co zwlekać, gdyż w końcowym stadium choroby może dojść nawet do całkowitego zmętnienia soczewki i ślepoty. Chirurgiczne usuwanie zaćmy można przeprowadzać w każdym stadium choroby. Zabieg jest nieskomplikowany, bezpieczny oraz skuteczny. Może być on przeprowadzany nawet u dzieci cierpiących na zaćmę wrodzoną czy też osób w mocno podeszłym już wieku. W przypadku nieleczenia katarakty, może dojść do nieodwracalnych w skutkach zmian, czyli trwałej utraty wzroku.

Obecnie stosuje się dwie metody operacji, jeśli chodzi o usuwanie zaćmy, a mianowicie wewnątrztorebkową oraz zewnatrztorebkową. Najczęściej jednak jest to metoda zewnąrztorebkowa, polegająca na pozostawieniu torebki i włożenia do niej sztucznej soczewki.

2 thoughts on “Objawy Zaćmy – Jak rozpoznać zaćmę?

  1. Objawy zaćmy są ściśle związane z wiekiem. Im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zaćma się pojawi i będzie konieczność leczenia, a w praktyce zabiegu. Bo tylko zabieg na zaćmę jest w pełni skuteczny i ją usuwa.

  2. Operacja zaćmy nie zawsze jest taka skuteczna. Bardzo często zdarza się zaćma wtóna, nawet po dwóch tygodniach od operacji może pojawić się zaćma w tym samym oku i nic na to nie zrobisz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

57 − 51 =