Niebezpieczna rwa kulszowa

Aby doznać ataku rwy kulszowej, wystarczy czasami zwykłe pochylenie się po spadającą kartkę papieru. Potknięcie się, nagłe wyprostowanie pleców lub zerwanie się z łóżka to sytuacje, w których niespodziewanie może nas dopaść to przykre schorzenie.

Objawy rwy kulszowej

Na początku zwykle nie wiemy co się dzieje i dlaczego tak nagle odczuliśmy przeszywający, silny ból w plecach. Człowiek nie może się wówczas ruszyć, wpada w panikę i nie wie co robić. Ból ma swoje źródło w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i rozprzestrzenia się szybko w dół: w stronę pośladków, przez tylne części uda, aż do stopy. Każdy nasz ruch przy ataku rwy kulszowej potęguje tylko cierpienie. Najtrudniejszy do zniesienia jest nocą, gdy zostajemy wybudzeni ze snu i gdy nasze ciało jest zupełnie niegotowe na takie przygody.

Przyczyny rwy kulszowej

Przyczyny ataku leżą w kręgosłupie, jednak fakt, że ból rozprzestrzenia się po całej nodze, potrafi być mylący. Pacjenci zgłaszający się do lekarzy z rwą kulszową, często typują, że naderwali sobie jakieś mięśnie lub mają dziwne nerwobóle. Czasami myślą o korzonkach lub po prostu o tym, że jest to skutek dźwigania.

Tymczasem rwa kulszowa to schorzenie czysto związane z kręgosłupem, z jego odcinkiem lędźwiowym. Przyczyną pojawiającego się bólu jest silny ucisk na nerwy kulszowe w miejscach, gdzie wychodzą one z kanału kręgosłupa. Przyczyną jest zwyrodnienie kręgosłupa, które nigdy nie pojawia się nagle. Zwykle pracujemy na nie przez lata dźwigania ciężarów, przybierania nieodpowiedniej pozycji podczas odpoczynku na łóżku lub kanapie. Bywa też tak, że do ataku rwy kulszowej przyczynia się wpadnięty dysk z kości tworzących zrąb kręgosłupa.

Nieprawidłowo ukształtowana miednica przyczyną ataku rwy kulszowej

Inne, często pojawiające się w praktyce lekarskiej, przyczyny rwy kulszowej, to na przykład sytuacja, w której pacjent chodzi przez wiele lat z nieprawidłowo nastawionym kręgosłupem. Pojawia się wtedy zwyrodnienie stawów międzykręgowych, które uciskają wspominany splot nerwów. Czasami na rwę kulszową zapadają też pacjenci, którzy mają wadliwie ukształtowaną miednicę – w związku ze zmianami, do których może dochodzić w trakcie życia płodowego. Są to więc rzeczy zupełnie niezależne od człowieka. Nie da się także do końca określić w jaki sposób można zapobiegać takim anomaliom w stosunku do dziecka rozwijającego się w łonie matki. Łykanie kwasu foliowego lub dbanie o prawidłowe ułożenie dziecka podczas porodu nie ma tutaj wpływu na nieprawidłowe ukształtowanie się miednicy. Pamiętajmy, że każdy atak powinien być skonsultowany z lekarzem, który zaordynuje profesjonalne leczenie rwy kulszowej.

Rwa kulszowa u kobiet w ciąży

Najtrudniejszym do przyjęcia faktem jest też ten, że do ataków rwy kulszowej dochodzi u kobiet w ciąży. Kobiety, które dźwigają „słodki ciężar”, muszą liczyć się z tym, że środek ciężkości w ich układzie kostnym jest nienaturalnie przesunięty. Wystający brzuch i rozwijające się w środku dziecko, które pod koniec ciąży waży ponad 3 kg, doprowadza do nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa.

3 thoughts on “Niebezpieczna rwa kulszowa

  1. Na szczęście po porodzie rwa kulszowa szybko mija. Nie boli już praktycznie dwa tygodnie po rozwiązaniu, więc można sobie darować leczenie i stratę czasu na lekarzy i leki. Poród to doskonałe lekarstwo na rwę kulszową 🙂

  2. Nie zawsze rwa kulszowa mija po porodzie. Pamiętaj, że często po porodzie następuje przesunięcie kręgów, a to jeden z najczęściej występujących przyczyn rwy kulszowej. Atak korzonków może być bardzo niebezpieczny, więc lepiej uważać na to jak często chcesz te dzieci rodzić 😉

  3. Dopadła mnie w drugiej ciazy. Mialam dwa ataki: w 8 miesiacu oraz dobe po porodzie. Ból utrzymywal sie do 10 dni i był straszny nie moglam stanac na noge, ciagnelam ja za soba.. teraz minely 3 miesiace od porodu a ja nadal odczuwam ze lewa noga po ataku jest slabsza, sztywniejsza, pomimo ze nie boli to jest inna niz wczesniej. Jestem zmartwiona, mam nadzieje ze odzyskam dawną sprawnosc nogi a to cholerstwo okropne juz nigdy nie wroci!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 51 = 55