Jak możemy przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów?

Długie, gęste, zadbane włosy – to marzenie wielu z nas. Niestety, takie włosy wymagają odpowiednich predyspozycji i pielęgnacji. Większość z nas niestety musi sobie radzić na co dzień z wieloma problemami związanymi z włosami. Łupież czy tendencja do przetłuszczania to problemy, które stosunkowo łatwo zwalczyć  Gorzej, gdy naszym problemem jest nadmierne wypadanie włosów. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli i Ciebie, przeczytaj, jakie mogą być problemy tego stanu rzeczy oraz jak sobie z tym poradzić.

Co zrobić, gdy rozpoznasz u siebie nadmierne wypadanie włosów?

Przede wszystkim, nie panikuj! Nie zawsze, gdy znajdziesz u siebie włos na ubraniu bądź poduszce, oznacza to, że coś jest nie tak. Włosy u każdego człowieka wypadają w sposób naturalny i jest to zupełnie normalnie. Każdego dnia człowiek zdrowy powinien tracić około 50 – 100 włosów. W niektórych okresach może to być nawet nieco większa liczba. Także to, że nasze włosy nie są szczególnie gęste, nie musi świadczyć o problemie. Objętość jest różna w przypadku różnych ludzi.

Czytaj także: PortalDermatologiczny.pl

Co powinno nas natomiast zaniepokoić, to sytuacja, gdy znajdujemy na poduszce, szczotce i ubraniu duże ilości wypadających włosów, czujemy, że wychodzą całymi garściami, obserwujemy wyraźny spadek objętości. W takiej sytuacji powinniśmy udać się do trychologa. To specjalista, który zajmuje się chorobami skóry głowy i problemami włosów. Nie jest on, co prawda, lekarzem, ale leczenie wypadania włosów to jego specjalność. Będzie wiedział z pewnością, jak nam pomóc.

Co może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów?

Nadmierne wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. U kobiet, może być związane ze spadkiem produkcji estrogenu. Estrogen produkowany jest najintensywniej w okresie letnim, dlatego też na jesieni często mamy do czynienia z krótkotrwałymi sytuacjami, gdy włosy wypadają nam mocniej niż zwykłe. Nie jest to niczym niezwykłym. Jeżeli jednak problem utrzymuje się dłużej, konieczne będzie rozpoczęcie leczenia hormonalnego.

U mężczyzn bardzo często nadmierne wypadanie włosów związane jest ze starzeniem się. To tak zwane łysienie androgenowe, związane z wydzielaniem hormonów.Ten problem dotyka nawet 60% mężczyzn, którzy skończyli 50. rok życia. Niestety, chociaż rzadko, zdarzają się również przypadki, gdy łysieć zaczynają już mężczyźni w bardzo młodym wieku – mężczyźni po dwudziestce lub nawet wcześniej, jeśli ich sfera hormonalna jest bardzo zaburzona. Obecnie istnieją już bardzo skuteczne kuracje, które pozwalają na skuteczne leczenie łysienia androgenowego, jednak warto stosować je dopiero po konsultacji z trychologiem, dermatologiem lub lekarzem ogólnym.Trycholog

Ważna dieta i styl życia

Bardzo wiele osób cierpi na nadmierne wypadanie włosów z powodu niewłaściwej diety bądź stylu życia. Jeżeli chodzi o dietę, powinniśmy zadbać o to, by ważna była w witaminy i składniki mineralne. Duże znaczenie mają nienasycone kwasy tłuszczowe (dostępne w rybach morskich lub oliwie z oliwek), kwas foliowy, witaminy z grupy B, oraz żelazo i cynk.

Uważajmy na to, by nie niszczyć naszych włosów podczas codziennej ich pielęgnacji. Zbyt częste używanie suszarki, lokówki i prostownicy może sprawić, że skóra głowy będzie łatwo się przesuszać. W takiej sytuacji warto dbać o to, by zapewniać odpowiednie nawilżenie.

Bardzo częstym powodem wypadania włosów może być długotrwały, silny stres, lub choroby psychiczne, takie jak na przykład depresja. W takiej sytuacji można stosować odżywki, maseczki i suplementy diety, ale trwałe efekty da jedynie rozwiązanie źródeł tych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 − 44 =