Jak dbać o zdrowe serce?

Medycyna pozwala dziś na skomplikowane i skuteczne leczenie poważnych chorób, które jeszcze niedawno były nieuleczalne. Tym nie mniej, ludzie żyjący w rozwiniętym świecie zachodu stawiają przed medycyną coraz to nowe wyzwania, ze względu na styl życia jaki prowadza. Żyjemy dziś tak, jakby nie dotyczyły nas żadne choroby. Ludzie nie myślą często o tym, jakie są konsekwencje ich działań. Ponadto, często bagatelizują oni tak poważne objawy chorobowe jak bóle serca. Poradnia kardiologiczna dla wielu jest natomiast miejscem, którego unikają jak ognia.

Dbaj o siebie i nie choruj

Okazuje się, że wystarczy naprawdę niewiele wysiłku, aby zachować dobre zdrowie. Jeśli chodzi o kwestie kardiologiczne, istotne jest przede wszystkim to, aby po pierwsze nie jeść za dużo, a po drugie, aby zwracać uwagę na to, co się je. Ilość spożywanego pokarmu jest ważna z tego względu, iż otyłość jest najprostszą droga do zawału, jak i do kilku innych chorób. Jednakże, nawet nie mając nadwagi, możemy znacząco sobie zaszkodzić poprzez spożywanie nieodpowiednich pokarmów.

Zobacz: Poradnia Kardiologiczna Lifemedica Gdańsk

Jedną z najczęściej występujących chorób kardiologicznych jest nadciśnienie tętnicze. Choroba ta polega na tym, że pacjent nieustannie ma zbyt wysokie ciśnienie krwi. Wydawać by się mogło, że to nic strasznego, jednak stale podwyższone ciśnienie to niezwykle duże obciążenie dla serca. Dlatego też, jeśli ciśnienie krwi rzadko jest w normie, pacjent może się obawiać, iż dojdzie u niego na przykład do udaru mózgu lub do jakieś innej choroby kardiologicznej, która w niektórych przypadkach może zakończyć się nawet śmiercią.

Nadciśnieniu tętniczemu jednak można zapobiegać. Wystarczy kontrolować swoją wagę, oraz ograniczać jedzenie szkodliwych produktów spożywczych. To czego powinno się szczególnie unikać to sól oraz cholesterol. Całe szczęście, nawet jeżeli jesteśmy miłośnikami słonych potraw i margaryny, mamy wyjście z sytuacji. Na rynku jest dziś wiele produktów, które mogą nam zastąpić sól. Jeśli zaś chodzi o margaryny, można dziś bez problemu kupić takie, które nie przyczyniają się do zwiększenia ilości cholesterolu we krwi.

Profilaktyka zamiast leczenia

Generalnie, jeśli chcemy żyć długo, i co ważne w stosunkowo dobrym zdrowiu, powinniśmy zadbać o siebie zanim rozwiną się u nas jakieś choroby. Dlatego też, dobrze jest prowadzić zróżnicowaną i oszczędną w tłuszcz dietę. Ponadto, jeśli skończyliśmy 45 lat powinniśmy od czasu do czasu wybrać się na wizytę do poradni kardiologicznej. Opieka kardiologa jest niezbędna, nawet wtedy, gdy jeszcze nic nam nie dolega.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1