Borelioza – najgroźniejsza choroba odkleszczowa

Istnieje wiele chorób roznoszonych przez kleszcze. Borelioza należy do tych, na które nie ma w obecnych czasach skutecznej szczepionki. Powikłania boreliozy nadal natomiast należą do jednych z bardziej groźnych. Wśród wielokrotnie wymienianych przez specjalistów znajdują się między innymi zapalenia stawów, uszkodzenia serca oraz nerwów. To ostatnie bywa przyczyną paraliżu. Jak bronić się przed zagrożeniem?

Jak rozpoznać boreliozę

Zanim rozpocznie się właściwe leczenie boreliozy, konieczne jest rozpoznanie choroby. Może okazać się to bardzo trudne, jeśli osoba chora nie pamięta kontaktu z kleszczem. Ukąszenie nie musi być odczuwalne, a kleszcz po pewnym czasie odrywa się samodzielnie. Ponadto boreliozę przenoszą nie tylko dorosłe osobniki. Wybierając się do lasu, jest się narażonym także na ukąszenia przez tak zwane nimfy – niedojrzałe kleszcze. Ich wielkość tylko trochę przekracza ziarnko piasku. Po ukąszeniu nie zostają na skórze, przez co można wcale nie zdawać sobie sprawy z tego faktu. Tymczasem według specjalistów możliwość zarażenia się w przypadku ugryzienia przez nimfy jest większa, niż w przypadku dojrzałego kleszcza. Dlatego też warto stosować środki profilaktyczne w postaci choćby odpowiedniego stroju na wycieczkach plenerowych.

Czytaj również: Fakty i Mity o Kleszczach http://wyleczborelioze.pl/borelioza/fakty-i-mity-o-kleszczach/

Borelioza w ciąży

Na boreliozę narażone są również przyszłe mamy. Chociaż wielu lekarzy uważa, że ta choroba nie wpływa negatywnie na płód i nie jest powodem do rezygnacji z karmienia piersią, jednak specjaliści w dziedzinie chorób zakaźnych radzą zachować środki ostrożności. Przede wszystkim, w przypadku kobiet ciężarnych objawy boreliozy ujawniają się z opóźnieniem, za to po porodzie może nastąpić ich znaczne nasilenie. Nie trzeba chyba dodawać, że opóźnienie rozpoczęcia właściwej kuracji może mieć negatywne skutki.

Leczenie boreliozy

Borelioza - http://wyleczborelioze.plChoć nie udowodniono, że zakażenie boreliozą ma zły wpływ na dziecko, to jednak nie ma dokładnych badań, które opisywałyby przypadki nieleczonej boreliozy. Najlepiej jest więc po potwierdzeniu choroby zdecydować się na skuteczną terapię antybiotykami. Właściwie leczona borelioza w ciąży nie jest zwykle zagrożeniem. Nie należy również obawiać się samej kuracji – lekarz przepisuje preparaty, które nie są szkodliwe dla płodu. Dla bezpieczeństwa czas terapii w przypadku kobiet ciężarnych jest krótszy.

By wcześnie rozpocząć leczenie, warto jest przeprowadzić badania na obecność przeciwciał. Niestety – wyniki nie będą miarodajne zaraz po ukąszeniu – konieczne jest odczekanie przynajmniej sześciu tygodni i dopiero po tym czasie przeprowadza się badanie.

Niektóre osoby decydują się na wykonanie testu dopiero po wystąpieniu objawów, jednak nie warto czekać tak długo. Obecnie istnieją szybsze metody, które pozwalają na szybkie leczenie potencjalnego zakażenia. Wystarczy bowiem przebadać kleszcza – należy zanieść go lub wysłać do laboratorium. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, istnieją także testy do użytku domowego. Metoda ta pozwala na szybsze uzyskanie pewnego wyniku, co pozwala na podanie odpowiednich preparatów jeszcze przed wystąpieniem objawów.

2 thoughts on “Borelioza – najgroźniejsza choroba odkleszczowa

  1. Borelioza zrobiła wielką karierę w mediach a tymczasem jest jeszcze co najmniej 5 chorób, które są przenoszone przez kleszcze. Często lepiej nie wiedzieć jakie to objawy, bo im więcej czytam, tym więcej diagnozuję u siebie, choć podobno jestem zdrowy i to całkowicie 🙂

  2. Kleszcze są groźne, ale jeszcze groźniejsze są mamuśki, które zabraniają dzieciom chodzić do lasu w panice przed kleszczami. Tymczasem wystarczy się dobrze ubrać, spryskać odpowiednim preparatem i nie ma żadnego zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 64 = 66