Biegunka u dzieci

Biegunka jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci. Po pierwsze szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu, po drugie trudno jest zdiagnozować jej przyczyny, zwłaszcza u niemowląt.

Biegunka u niemowląt

Niemowlęta oddają stolec zgodnie z cyklem karmienia. Stolce mają konsystencję luźną. U niemowląt karmionych piersią, stolce mają najczęściej kolor jajecznicy. Zwiększona ilość stolców jest sygnałem o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Biegunka u niemowląt może mieć różny stopień nasilenia i podejmowane działania powinny mieć adekwatny charakter:

 • biegunka łagodna – dziecko oddaje kilka stolców więcej, ale nie odczuwa bólów, ma dobre samopoczucie; w tym wypadku wystarczy wyeliminować dodatkowe produkty i karmić tylko piersią, w przypadku karmienia butelką należy przez 2 dni wyeliminować produkty mleczne i zawierające gluten, w ich miejsce należy wprowadzić marchwiankę i ryż z jabłkiem,
 • biegunka ostra – dziecko oddaje do kilkunastu stolców na dobę, traci humor, ma złe  samopoczucie, sporadycznie mogą pojawić się wymioty; taki stan wymaga wprowadzenia dodatkowych środków, w przypadku karmienia piersią podajemy dodatkowo gastrolit, który uzupełni ubytek elektrolitów. W przypadku karmienia butelką należy wprowadzić dietę bezmleczną opartą na kleiku ryżowym i marchwiance,
 • biegunka ciężka –  dziecko oddaje do kilkunastu stolców na dobę, mają nieprzyjemny zapach, zawierają śluz, taki stan wymaga konsultacji lekarskiej i podawania kroplówek nawadniających,
 • biegunka toksyczna – najcięższa forma biegunki, dziecko wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

 

Należy pamiętać, że bez względu na stopień nasilenia biegunki, dziecku należy podawać dużo płynów. Po ustaniu objawów biegunki stopniowo można wprowadzać normalną dietę.

Biegunka u dzieci starszych

Leczenie biegunki u dzieci kilkuletnich jest zdecydowanie prostsze. Po pierwsze możemy ustalić czy jest wynikiem zatrucia pokarmowego, czy ma charakter wirusowy. Po drugie do dyspozycji mamy znacznie więcej środków, które pomogą zwalczyć biegunkę. Działania należy podejmować już przy pierwszych objawach. Najczęściej wystarczą domowe sposoby na biegunkę. Najważniejsze to:

 • wprowadzenie diety,
 • podawanie probiotyku (reguluje florę bakteryjną),
 • podawanie naturalnych środków przeciw biegunce (marchwianka, czarna jagoda, ryż na wodzie z tartym jabłkiem),
 • podawanie dużej ilości płynów (woda, lekkie herbatki),
 • można podawać także preparaty ziołowe jak: napar z mięty pieprzowej, kory dębu, liści orzecha włoskiego.

Zapobieganie biegunkom

portal gastryczneOczywiście najlepszym sposobem jest zapobieganie biegunkom. Przestrzeganie kilku zasad może uchronić najmłodszych przed dolegliwościami, a rodzicom zaoszczędzić niepokoju. Nie będą musieli martwić się jak zatrzymać biegunkę. Do najważniejszych środków zapobiegania należą:

 • przestrzeganie zasad higieny podczas przygotowywania posiłków,
 • przestrzegania zasad higieny podczas karmienia piersią,
 • spożywanie produktów świeżych,
 • dokładne mycie owoców i warzyw,
 • przechowywanie produktów w lodówce i zamkniętych pojemnikach.

Łagodny przebieg biegunki u dzieci można leczyć domowymi sposobami. Ostrzejszy przebieg choroby wymaga konsultacji lekarskiej. Nigdy biegunki nie można lekceważyć.

2 thoughts on “Biegunka u dzieci

 1. Biegunki u niemowlaków właściwie nie zawsze da się zauważyć, bo bardzo często się wypróżniają i najczęściej jest to rzadki stolec. Więc można się łatwo pomylić, ale najważniejsze to nie wpadać w panikę. Na portalu http://leczymydzieciaki.pl/ jest to fajnie po ludzku opisane. Widać, że tworzą go też matki, albo publikują ich teksty i artykuły.

 2. Biegunka u dzieci i niemowlaków może prowadzić do odwodnienia i trzeba to w jakikolwiek sposób powstrzymać. Bo choroba dziecka w żaden sposób nie jest groźna jeśli objawia się tylko biegunką. To wyglądać może strasznie, ale to nic strasznego. Dużo gorzej jak dojdzie do odwodnienia. Wtedy już trzeba naprawdę jechać do szpitala, bo zagrożone są funkcje życiowe, a nie tylko zdrowie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 5 = 13