Badania podczas diagnostyki chorób reumatycznych

Choroby reumatyczne zaczynają się zazwyczaj od dolegliwości bólowych. Krótko trwające bóle rzadko jednak zmuszają pacjenta do wizyty u reumatologa. Jeśli jednak dolegliwości trwają dłużej niż tydzień, powinien być to powód do niepokoju – takie bóle stawów zazwyczaj świadczą o chorobach reumatycznych.

Reumatologia kojarzy się prawie zawsze z leczeniem chorób układu ruchu – zwłaszcza reumatyzmu. Reumatolog może jednak z powodzeniem leczyć także inne choroby reumatyczne, jak choćby sklerodermia czy toczeń. Wszystkie te schorzenia są związane z zapaleniem tkanki łącznej i mogą mieć wpływ na inne narządy, nie zaś tylko elementy układu ruchu.

Głównym badaniem, jakie wykonuje się, jeśli pacjent skarży się na bóle stawów i złe samopoczucie, powinna być standardowa morfologia krwi. Choć wydaje się, że jest to badanie zbyt podstawowe, to jednak dzięki niemu można wykryć stan zapalny w organizmie. To niekiedy sprawia, że lekarz pierwszego kontaktu kieruje pacjenta do specjalisty – reumatologa.

Reumatolog może korzystać z różnych badań na potwierdzenie diagnozy. Niektóre zmiany w stawach spowodowane chorobami reumatycznymi można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim. Takie schorzenia reumatyczne jak dna moczanowa można potwierdzić wykonując bardziej dokładne badanie krwi, określające poziom kwasu moczowego. Czasami potwierdzenie choroby reumatycznej można uzyskać poprzez badanie przeciwciał. Schorzenia, którymi zajmuje się reumatologia, często spowodowane są przez działania samego organizmu, a konkretnie układu odpornościowego. Trzeba jednak pamiętać, że brak tak zwanych autoprzeciwciał nie oznacza jeszcze, że dane schorzenie nie jest chorobą reumatyczną. Konsultacje innych specjalistów z reumatologami są bardzo częste – choroby reumatyczne często występują z innymi – tak jest w przypadku łuszczycowego zapalenia skóry, które często prowadzi do łuszczycowego zapalenia stawów.

Te schorzenia nie są obecnie leczone poprzez ustalenie przyczyny, ponieważ jak na razie jest to niemożliwe. Reumatolog stosuje środki zapobiegające rozwojowi choroby oraz przepisuje odpowiednie substancje przeciwbólowe. W schorzeniach tego typu lekarz musi uświadamiać pacjentowi, że zaniechanie aktywności to tak naprawdę zezwolenie chorobie na dalsze postępy.

2 thoughts on “Badania podczas diagnostyki chorób reumatycznych

  1. U nas na Pomorzu jest gość, który jest kręgarzem ze wszystkimi możliwymi dyplomami. Oczywiście nie są to dyplomy uczelni medycznych, więc niektórzy się podśmiechują z tych, co płacą mu 50 zł za wizytę. Ale niejednego wyleczył już z reumatyzmu i wielu innych chorób, zwłaszcza związanych z uciskiem na nerwy. Lepiej więc najpierw spróbować także takich metod, niż się śmiać.

  2. Leczenie reumatyzmu to właściwie najczęściej tylko leczenie objawowe. Leczy się ból i efekty reumatyzmu, a nie przyczynę, bo często jest na to już za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 3 =