Alergia – coraz częstsza choroba cywilizacyjna

Niestety, nie dla każdego z nas nadejście długo wyczekiwanej wiosny oznacza radość i chęć życia. Ta wyjątkowa pora roku, która przychodzi po srogiej, szarej zimie, ma również swoją ciemną stronę. U ludzi zmagających się z depresją lub wrzodami żołądka występują nasilone ich objawy. Częściej również występują ataki u osób z chorobą afektywną dwubiegunową. Więcej promieni słonecznych oznacza również problemy skórne m.in. fotodermatozy. Jedną z dolegliwości, która skutecznie utrudnia funkcjonowanie wiosną, jest też alergia. W tym przypadku alergia wziewna. Biorąc pod uwagę rodzaje alergii, wziewna jest jedną z częściej występujących u osób dorosłych, jak i u dzieci.

Przyczyny alergii wziewnej

Bardzo często skłonność do uczuleń nabywamy drogą genetyczną, dziedzicząc predyspozycje do nadwrażliwości. Alergię wywołują niewidoczne cząstki, które stykając się z błonami śluzowymi wywołują reakcję alergiczną. U osób zdrowych reakcji takowej nie będzie. Czynnikami, jakie mogą powodować ten rodzaj alergii, są :

  • roztocza domowego kurzu (pościel, dywan oraz wszystkie ciepłe i wilgotne miejsca w domu),
  • sierść zwierząt (najczęściej psa, kota, bądź konia),
  • pyłki roślin wiatropylnych (trawy, drzewa, chwasty),
  • wełna,
  • zarodniki pleśni i grzybów.

czytaj wiecej w Portalu Alergologiczym – portalalergologiczny.pl

Leczenie alergii wziewnej

Alergia - Alergolog. Portal Alergologiczny.plAby potwierdzić alergię, należy zrobić odpowiednie badania. Katar i opuchnięte oczy nie zawsze świadczą o tym, że jesteśmy alergikami. Prawidłowa diagnoza jest bardzo ważna, gdyż brak leczenia może w przyszłości doprowadzić do rozwinięcia się astmy oskrzelowej. Najskuteczniejszą metodą sprawdzającą są testy skórne, a następnie – w razie wątpliwości – badania krwi. W przypadku testów dodatnich, wprowadzone zostanie leczenie odpowiednimi lekami, które stłumią i złagodzą objawy choroby. Można również przeprowadzić odczulanie, które przeprowadza się przed okresem kwitnienia roślin. Do farmaceutyków najczęściej stosowanych u alergików zaliczamy:

1. Leki antyhistaminowe – blokują one wytwarzanie histaminy, która jest odpowiedzialna za reakcję alergiczną. Stosuje się je kilka dni przed pyleniem rośliny uczulającej.
2. Kortykosteroidy – silnie działają na układ odpornościowy i posiadają dużo skutków ubocznych. Stosuje się je w ostateczności.
3. Kromony – działają bezpośrednio na błonę śluzową zapobiegając skurczowi oskrzeli i kichaniu.

Czy alergii można pozbyć się raz na zawsze?

– W alergologii w ogóle nie funkcjonuje takie pojęcie. Alergia jest dysfunkcją układu immunologicznego, więc takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, także dlatego, że zarówno organizm pacjenta, jego układ immunologiczny, jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe – alergeny są zmienne, co sprawia, że także choroba alergiczna jest zmiennym, dynamicznym procesem – podkreśla dr n. med. Eliza Wasilewska, specjalista alergologii oraz alergologii dziecięcej z Poradni Alergologicznej w Gdańsku

Objawy alergii wziewnej

Do najczęstszych objawów występujących przy tego rodzaju uczuleniu zaliczamy: katar włącznie z napadami kichania, uczucie zatkanego nosa, zaczerwienienie oczu oraz intensywne łzawienie i pieczenie. Chorym również może towarzyszyć suchy i męczący kaszel, brak koncentracji oraz gorączka, która jest najczęstszym objawem uczulenia na roztocza domowego kurzu.

Pamiętajmy, że dobrze dobrane leki oraz w miarę możliwości wyeliminowanie alergenów są podstawą naszego wyzdrowienia. W okresie pylenia powinniśmy zrezygnować ze spacerów po lesie oraz łące, a pracując w ogrodzie zaopatrzmy się w specjalną maseczkę. Mieszkanie wietrzmy wieczorem, najlepiej po deszczu, kiedy jest najmniej pyłków. Unikajmy dymu papierosowego oraz silnych perfum, gdyż nasilają one tylko objawy alergii. Jadąc samochodem zamykajmy okna i wloty powietrza. Przy słonecznej, wietrznej pogodzie starajmy się jak najczęściej przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, a jeśli uchylimy okno, spryskajmy uprzednio firankę wodą. Jak widać, aby czuć się dobrze musimy spełnić powyższe warunki. Warto się do nich dostosować, bo zyska na tym nasze zdrowie oraz samopoczucie, tym bardziej, że okres pylenia na szczęście nie trwa cały rok.

Więcej: Alergia – Problem XXI wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 7